Historie: 

Tato tradiční Podskalská pivnice má pozoruhodnou historii...

PONDĚLÍ - PÁTEK 17:00 - 23:00 | SOBOTA - pouze pro soukromé předem objednané akce | NEDĚLE - ZAVŘENO

tel.:+420222562855

Hostinec U plavců

image

Koncem 19. století dochází v Podskalí k velkým změnám. Ruší se ohrady, staví náplavka s opěrnou zdí a ve století 20. je postaveno nové nábřeží, postupně v letech 1905 – 1910 jsou vybourány dřevařské a vorařské doky v Podskalské třídě od jihu až po Moráň. Podskalská třída se posléze posouvá o kus dál od Vltavy a staví se nové činžovní domy. Stejně tak je tomu i v původních uličkách vedoucích k Vltavě, jako byly a jsou ul. Plavecká, Trojická a nově na Poříčním právu. Později pak i Ladova. To jsou již léta 1910 -1920.

image

Na přelomu 20. let minulého století byl postaven i dvojdům čp. 1907. V části s orientačním číslem 10 byl až mnohem později zřízen kinosál – kino Vyšehrad. Vedle v části s orientačním číslem 8 byla zřízena menší hospoda s názvem „Hostinec na nábřeží“. v V druhé polovině 20. století se tu ale obecně říkalo nejprve „u kina“ , a později od konce 60. let 20. století též „u Karla“ (podle hostinského Karla Dolečka). Po zprivatizování a v prosinci 1992 byla hospůdka nájemcem Josefem Zvelebilem upravena a přejmenována na „Hostinec U Plavců“. Rázovitá, štamgastská pivnice, s proslulým obrazem vorařů (namalovaným v druhé polovině šedesátých let), který byl již mnohokrát prodán, ale nikdy odnesen. Rozmach dosáhla hospoda až s příchodem (roku 1997) hospodského Pavla Marka. Od roku 2001 je „Hostinec U Plavců“ sněmovnou Svobodného Podskalí (www.podskali.eu).

image

Od počátku roku 2015 se stal nájemcem hospody Hynek Sýkora, který se rozhodl vtisknout hospodě novou tvář a interiér přizpůsobit současnosti, ale zároveň i vrátit dobrého genia loci Podskalí. Splnění jeho snu významně sponzorsky podpořil pan Karel Janeček.

GALERIE PODSKALÍ

image
image
image